Засоби зубної гігієни із вмістом фтору: користь чи шкода?

Засоби зубної гігієни із вмістом фтору: користь чи шкода? post thumbnail image

До цього часу в стоматологічному співтоваристві йде суперечка у тому, наскільки корисний чи шкідливий фтор в зубних пастах, ополіскувачах, гелях та інших засобах гігієни порожнини рота. Причому найчастіше ця дискусія підігрівається не так науковим інтересом, як лобізмом з боку компаній, які виробляють кошти без фтору. Спробуємо розібратися в питанні максимально неупереджено.

Головними полюсами в аргументації цієї суперечки є карієс та флюороз зубів. Прихильники застосування фторидів у засобах зубної гігієни апелюють до першого, противники – до другого. Позначимо деякі факти:

Факт 1: Фториди містяться у природних складах багатьох харчових продуктів, головним чином у воді. Організм людини адаптований до споживання.

Засоби зубної гігієни із вмістом фтору: користь чи шкода?

Факт 2. Фториди відіграють важливу роль у мінералізації зубів на стадії їх формування та запобігають розвитку карієсу протягом усього життя. Без фтору організму не обійтись.

Факт 3: Фториди у високій концентрації можуть спровокувати флюороз зубів.

Факт 4. Флюороз зубів носить ендемічний характер, тобто найактивніше проявляється у регіонах/районах з підвищеним вмістом фтору у питній воді.

Факт 5. У більшості регіонів РФ спостерігається знижена концентрація фтору у питній воді. Більше 100 мільйонів росіян використовують воду з недостатнім вмістом фторидів.

Факт 6. За даними ВООЗ, рівень захворюваності на карієс у різних країнах варіюється від 80 до 98%.

Крім того, дослідження флюорозу показали, що лише до 12% популяції хворіють на нього в умовах концентрації фтору у воді 0,8-1,0 мг/л. При цьому в нашій країні лише кілька (не більше десятка) регіонів мають у своєму складі населені пункти з показниками вищими за 1,0 мг/л.

Висновок очевидний: ризик флюорозу через фтор існує, але в порівнянні з ризиком карієсу він суттєво перебільшений.

Засоби зубної гігієни із вмістом фтору: користь чи шкода?

Зв’язок флюорозу із вживанням сильно фторованої води дійсно простежується. Але не існує жодного дослідження, яке довело розвиток цієї хвороби в результаті використання зубної пасти з фтором. І це не дивно, оскільки більшість засобів зубної гігієни у широкому доступі мають низький чи середній вміст фторидів. Кошти з підвищеним вмістом фтору зазвичай призначають лікарі-стоматологи і відпускаються вони переважно у спеціалізованих установах.

Тим не менш, повторимо важливу думку: постійна наявність фторидів у навколишньому зубному середовищі необхідна. Це перешкоджає демінералізації емалі, живлячи її кристалічний склад. В умовах нестачі фтору у воді та інших природних зовнішніх джерелах тільки зубні пасти та інші засоби оральної гігієни із вмістом фторидів здатні підтримувати зуби у здоровому стані та захищати від карієсу. Навіть їхнє профілактичне застосування без призначення принесе лише користь, а в жодному разі не шкода. Якщо ж карієс розвивається особливо явно і швидко, стоматологи найімовірніше призначать вам аплікації з фторуючими гелями і мають рацію.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Схожі статті

Профілактика залежностей у дітейПрофілактика залежностей у дітей

Відповідно до доповіді ООН – стрімко зростає загальна кількість людей, які вживають наркотики. Збільшується кількість людей, що залежать від психоактивних речовин. Зростає кількість смертей унаслідок передозувань. Розширюється перелік маловивчених нових

Червоний колір: як не зіпсувати інтер’єрЧервоний колір: як не зіпсувати інтер’єр

У цій статті ми розберемо червоний колір та його поєднання в інтер’єрі. Червоний колір – це колір, якого бояться всі тому, що люди відразу ж уявляють собі кімнату, пофарбовану в

Переривання вагітності. Тест-контроль успішного завершення процедуриПереривання вагітності. Тест-контроль успішного завершення процедури

Переривання вагітності дуже делікатна тема, до якої необхідно підходити дбайливо при діалозі з пацієнткою. Не завжди рішення перервати вагітність дається легко. Як зірвати ранню вагітність таблетками та іншими домашніми способами розповідають